Které léky mohou bojovat proti Covid-19?


Které léky mohou bojovat proti Covid-19?

Zahrnujeme produkty, o kterých si myslíme, že jsou užitečné pro naše čtenáře. Pokud si nakoupíte odkazy na této stránce, můžeme získat malou provizi. Tady je náš proces.

Žádný současný lék nemůže zabránit nebo vyléčit Covid-19, ale některé léky mohou pomoci zmírnit příznaky a zvládnout dopad viru.

Koronavirus známý jako SARS-CoV-2 způsobuje nemoc Covid-19. Vyvolává zánětlivou reakci v celém těle, která může vést k poškození plic a různých tělesných systémů.

Když se v roce 2019 objevil virus, lékaři nevěděli, jak s ním zacházet. Od té doby vědci pracují nepřetržitě, aby identifikovali možnosti léčby, a nyní jsou k dispozici některé terapie.

Tento článek se zaměřuje na léky, které jsou v současné době k dispozici pro léčbu symptomů doma a v nemocnici. Také se zaměřuje na možnosti vakcín.

acetaminofen

acetaminofen (tylenol), také známý jako paracetamol, může pomoci zmírnit příznaky, jako jsou mírné bolesti těla, bolesti a horečka.

acetaminofen je analgetický a antipyretický. Analgetika pomáhá zmírnit mírnou až střední bolest. Antipyretika pomáhá snižovat horečku tím, že zabrání produkci prostaglandinů, které ovlivňují regulaci tělesné teploty.

acetaminofen je k dispozici na přepážce a online.

Nesteroidní protizánětlivá léčiva

Nesteroidální protizánětlivá léčiva (NSAID), jako je ibuprofen a aspirin, mohou snížit horečku, bolest a zánět.

Podobně jako acetaminofen, NSAID snižují horečku. Mají také protizánětlivé účinky a knoflíky proti obložení.

Brzy v Pandemii Covid-19, autoři jedné studie předpokládali, že ibuprofen by mohl zhoršit Covid-19 zvýšením exprese enzymu, který usnadňuje infekce SARS-CoV-2. Enzym je známý jako angiotensin-konvertující enzym 2 (ACE2). Věřili, že by to mohlo zvýšit riziko vzniku závažných příznaků.

Studie se však nedívala konkrétně na lidi, kteří užívali ibuprofen s CoVID-19.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Správa potravin a léčiv (FDA) tvrdí, že není dostatek důkazů, které by naznačovaly, že použití NSAID bude mít negativní dopad na klinické výsledky CoVID-19.

ibuprofen je k dispozici ke koupi na přepážce nebo online.

Další informace o acetaminofen a ibuprofen.

lék na kašel

Léky kašle mohou pomoci zvládnout kašel a bolest v krku. Existují dva různé typy léků na kašel.

Expektoranti, jako je robitussin a sliz, pomáhají tenkému a uvolňovanému hlenu, což usnadňuje vyloučení z plic.

potlačující kašel, jako je dextromethorfan (delsym) a kodein, inhibují reflex kašle. Tento typ léku může pomoci léčit přetrvávající suchý kašel.

Řada léků na kašel je k dispozici pro nákup online.

Zjistěte více o kašli a lécích na studené.

Remdesivir (Veklary)

Remdesivir (Veklary) je nový, širokospektrální antivirový lék, který může zpomalit vývoj viru v těle.

Antivirová léčiva mohou snížit intenzitu a trvání virových infekcí. Některé antiviroly brání virům v replikaci, zatímco jiné pomáhají zabránit viru v infikování nových buněk.

Výzkum naznačuje, že Remdesivir může zkrátit dobu zotavení u lidí, kteří dostávají nemocniční ošetření pro plicní infekci v důsledku Covid-19.

Veklary byl prvním lékem, který měl schválení FDA k léčbě CoVID-19.

dexamethason

V některých případech mohou lékaři předepsat dexamethason nebo jiný kortikosteroidní mimo značku pro lidi, kteří jsou v nemocnici se závažnými recenzeproduktu.top příznaky CoVid-19.

dexamethason může pomoci snížit zánět a zvládnout septický šok. Spolu s antivirovou terapií může pomoci zabránit závažným příznakům a poškození plic a různých tělesných systémů.

Předběžná zpráva zveřejněná v červenci 2020 naznačovala, že může snížit riziko úmrtí v důsledku závažných příznaků.

Kortikosteroidy však mohou mít závažné nepříznivé účinky, což znamená, že lékař musí pečlivě sledovat své účinky. Jsou pouze pro krátkodobé použití.

Bamlanivimab

V listopadu 2020 poskytl FDA v některých případech lékaři k přepisu Bamlanivimabu.

Bamlanivimab je neutralizující monoklonální protilátka. Zaměřuje se na část proteinu špičky, který umožňuje SARS-CoV-2 vstoupit do buněk. Jinými slovy, může zabránit viru v vstupu do buněk.

Lékaři jej mohou používat pro lidi se symptomy CoVID-19, kteří nejsou v nemocnici, ale mají vysoké riziko vzniku závažných onemocnění v důsledku jejich věku nebo stávajícího zdravotního stavu.

Existuje však jen málo důkazů, které ukazují, zda to funguje nebo ne. Kromě toho jsou zásoby tohoto léčiva omezené. Dokud není výzkum dokončen, odborníci nedoporučují rozšířené užívání tohoto léku.

eua není stejný jako úplný schválení FDA. Pokud další důkazy naznačují, že rizika užívání léčiva převažuje nad výhodami, může FDA stáhnout EUA.

baricitinib

baricitinib je inhibitor Janus kinázy (JAK), který má schválení pro léčbu revmatoidní artritidy. Může to pomoci snížit imunitní odpověď a zvládnout zánět.

Podle pokynů z Národních institutů zdravotnictví (NIH) mohou lékaři používat Baricitinib podle schválení EUA. Mohou jej použít k léčbě CoVID-19 u lidí ve věku 2 let a více, kteří jsou v nemocnici a dostávají Remdesivir (Veklary) a kyslíkovou terapii nebo asistované dýchání.

Covid-19 rekonvalescentní plazma

rekonvalescentní plazmatická terapie zahrnuje přenos plazmy osoby, která vyvinula protilátky na konkrétní virus na jednotlivce, který má stejnou infekci. Tímto způsobem může pomoci léčit infekční onemocnění.

V rekonvalescentní plazmatické terapii Covid-19, zdravotnické pracovníci shromažďují plazmu od lidí, kteří se zotavili z CoVID-19. Plazma obsahuje protilátky proti viru SARS-CoV-2.

Ve Spojených státech EUA umožňuje zdravotnickým pracovníkům používat rekonvalescentní plazmu k léčbě Covid-19 u lidí, kteří jsou v nemocnici. Výzkum pokračuje v jeho účinnosti a osvědčených postupech pro jeho použití.

rekonvalescentní plazmatická terapie není stejná jako léčba vakcínou.

Vakcíny

Různá těla po celém světě pracují na vývoji vakcíny na ochranu lidí před Covid-19. Některé vakcíny mají nyní souhlas a mnoho zemí zahájilo očkovací programy.

V USA mají dvě vakcíny v současné době schválení FDA: vakcína proti Pfizer-Biontech Covid-19 a vakcínu moderní Covid-19.

Vakcinace začaly v prosinci 2020 a zdravotnické úřady pracují na očkování co nejvíce populace. Vakcína je zdarma pro všechny jednotlivce USA. Každý člověk bude potřebovat dvě dávky.

Zde se dozvíte více o Covid-19 a vakcínách.

Jiné možnosti

Několik dalších terapií v současné době prochází pokusy, ale dosud nemá souhlas k použití.

These include:

 • tocilizumab (Actemra), an anti-arthritis drug
 • bucillamine, another anti-arthritis drug
 • heparin, tenčí krve
 • ivermektin, antiparazitický lék, který může mít antivirové a protizánětlivé účinky
 • favipiravir, antivirový lék, který se jeví jako účinný proti ebole
 • A co hydroxychlorochin a chlorochin? jsou orální léky, které lékaři používají k léčbě malárie.

  V březnu 2020 vydala FDA EUA pro obě drogy k léčbě Covid-19. Tuto povolení však zrušili o 3 měsíce později poté, co se ukázaly, že potenciální rizika převažují nad výhodami.

  shrnutí

  Pokud má osoba mírné až střední příznaky Covid-19, lékař pravděpodobně doporučí, aby izolovali doma, odpočívali a používali volně prodejné léky zmírnit bolest, horečku a kašel.

  Mohou doporučit bamlanivimab, léčivo monoklonální protilátku, pokud osoba nemusí chodit do nemocnice, ale je ohrožena rozvojem těžkých příznaků.

  U lidí, kteří jsou v nemocnici se středně těžkými příznaky, může lékař předepsat Remdesivir (Veklary), antivirový lék, který může pomoci zpomalit růst viru. Mohou také předepsat dexamethason, kortikosteroid, který může pomoci snížit zánět.

  Vakcíny se začínají k dispozici a první lidé obdrželi počáteční dávku v prosinci. Oslovení všech však bude trvat a někteří lidé nebudou mít vakcínu.

  Zatímco odborníci nadále pracují na efektivních terapiích pro Covid-19, nejlepší strategií je zabránit šíření SARS-CoV-2. Mezi způsoby, jak toho dosáhnout, patří časté promývání rukou, vyhýbání se kontaktu s ostatními, pokud je to možné, a nošení obličeje na veřejných místech.

  Zde je několik dalších tipů, jak zabránit přenosu CoVID-19.

 • Nouzová medicína
 • Chřipka / Cold / SARS
 • Infekční onemocnění / bakterie / viry
 • Komplementární medicína / alternativní medicína

Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Více o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční politiky

Contents